Середа, 08.04.2020, 22:26
Вітаю Вас, Гість
Головна » 2017 » Вересень » 29 » Коли День учителя став святом
21:24
Коли День учителя став святом

Людина може за життя ніколи не зустріти журналіста, повара чи бухгалтера. Але кожна людина зустрічається з учителем Ця професія особлива, адже педагоги присвячують життя роботі з дітьми. А вдячні учні дарують учителям вірші, пісні та квіти. Особливо коли професійне свято — День працівників освіти.

Хто першим почав святкувати День вчителя

Уперше педагогів привітали з квітами й подарунками 1947 року в бразильському місті Сан-Пауло. Тоді ж питання про свято почали обговорювати в США. Сталося це завдяки вчительці з Арканзасу Матті Віт Вудридж, яка в 1944 році написала листа в Білий Дім.  У листі йшлося про те, що пора вже виділити в році один день на вітання людей, які займаються вихованням молодих поколінь, а отже — роблять чималий внесок у майбутнє країни. Лист потрапив до рук першої леді, Елеонори Рузвельт, яка виступила з цим питанням в американському конгресі та переконала чиновників у необхідності такого свята. За 9 років по тому свято стали широко відзначати у Сполучених Штатах Америки — цілий тиждень протягом перших днів травня.

Як святкуємо День працівників освіти в Україні

Свято вчителя почали відзначати за радянських часів, у 1965 році, а офіційно цей день став урочистим з 1980 року. В незалежній Україні указ про відзначення Дня працівників освіти президент підписав 1994 року. За традицією Україна — разом із Білорусією, Казахстаном, Латвією та Молдовою — День працівників освіти відзначає у першу неділю жовтня. Що зазвичай відбувається у навчальних закладах в останню п’ятницю перед святом? Уроки в цей день часто проводять старшокласники (під пильним наглядом педагогів). Шкільне самоуправління в День працівників освіти не лише робить це свято цікавим для учнів та дає їм змогу професійно випробувати себе в іпостасі вчителя, але й дозволяє вчителю прожити цей день незвично, не як викладач, а як асистент. Педагоги отримують квіти та символічні подарунки від дітей. Зазвичай це листівки та солодощі. Дзвоник лунає частіше, адже уроки скорочені. До цього дня відділи й управління освіти намагаються приурочити щорічну премію, щоб підтримати святковий настрій вчителів. Відбувається шкільний концерт, часто зі сценками-пародіями на педагогів. Колишні учні відвідують учителів, які перебувають на заслуженому відпочинку та разом згадують шкільне минуле.

Коли Всесвітній день учителя

Усесвітній день вчителя має чітко фіксовану дату — 5 жовтня. Цю дату запровадила ЮНЕСКО в 1994 році. Але вона пов’язана з більш віддаленими подіями. 5 жовтня 1966 року в Парижі відбулася міжнародна конференція, присвячена питанням становища вчителів. На цій конференції вперше на міжнародному рівні: обговорили стандарти підготовки педагогів склали рекомендації щодо статусу вчителів, їх працевлаштування та умов роботи. І все ж проблеми недостатньої оцінки роботи вчителя, оплати й умов праці, професійної мотивації тощо існують по сьогодні. Тому кожен рік ООН визначає актуальну тему Всесвітнього Дня учителя. Наприклад, у 2011-му визначили тему «Вчителі за ґендерну рівність», у 2014-му — «Інвестуйте в майбутнє, інвестуйте у вчителів!», у 2016-му — «Високий статус учителя — визнання цінності професії». Коли і як святкують День працівника освіти за кордоном 5 жовтня Всесвітній день вчителя відзначають у понад 100 країнах. З-поміж країн, у яких це свято припадає на інші дати: Туреччина — листопад Нідерланди — грудень Іспанія — січень Китай, Індія та Арґентина — вересень.

Цікаво

У Китаї представники всього трьох професій мають своє свято — медичні сестри, вчителі та журналісти День вчителя вважають найбільш важливим, адже педагогічна професія в Піднебесній — одна з найповажніших. Учителів в цій країні завжди вважали хранителями мудрості та знань і виказували до них особливе ставлення. Та в епоху Мао Цзедуна (1943–76) багато вчителів постраждали від політичних репресій. Тому в наші дні на знак повернення поваги до педагогів це свято в Китаї відзначають на державному рівні У деяких країнах День вчителя пов’язаний з іменами політиків, які зробили вагомий внесок у розвиток освіти. Так, індійське свято вчителя відбувається в день народження Сарвепаллі Радхакишнан, другого президента країни, який зробив значний внесок у розвиток освіти. Така ж історія й в Арґентині: День працівників освіти і науки відзначають у день річниці смерті Домінґо Фаустіно Сарм’єнто — арґентинського президента, який ще у 19 ст. провів освітню реформу, зробивши  доступнішою початкову освіту. Цей день eся країна святкує урочисто, а в навчальних закладах вихідний. Такий самий подарунок для педагогів і вчителів зробили й у сусідній Польщі: 14 жовтня навчальні заклади тут не працюють.

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/1438-koli-den-uchitelya-stav-svyatom

 

Переглядів: 226 | Додав: Демедюк | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar